- Motto
- História školy
- Faktúry, ZŠ Sirk
- Výňatok zo správy 2009/2010
- Školský časopis SIRKOVNÍČEK
- Výňatok zo správy 2010/2011
- Výňatok zo správy 2011/2012
- Výňatok zo správy 2012/2013
- Výberové konanie
- Výňatok zo správy 2013/2014
- Výňatok zo správy 2014/2015
- Faktúry ZŠ 2016
- Výňatok zo správy 2015/2016
- Kolektívna zmluva
- Faktúry ZŠ 2017
- Výňatok zo správy 2016/2017
- Faktúry ZŠ 2018
- Faktúry ZŠ 2019
- Rada školy, zoznam členov ku 10.2.2023
- Faktúry ZŠ 2020
- Faktúry ZŠ 2021
- Zmluvy ZŠ
- Faktúry ZŠ 2022
- Faktúry ZŠ 2023
- Faktúry ZŠ 2024
- Faktúry ZŠ 2025
História školy
Základná škola v Sirku nie je školou nového typu, ale jej vznik nadväzuje na zrušenie baníckeho učilišťa, ktorého priestory boli v roku 1958 upravené pre potreby žiakov ZŠ.
Myšlienka založiť banícke učilište pre závod Železník sa zrodila 12. júna 1950. Podmienky na výchovu baníckych učňov boli dokončené v rekordne krátkom čase a 2. septembra 1950 bolo učilište otvorené. V učilišti boli dvaja vychovávatelia, učiteľ a 15 inštruktorov odborného výcviku pre praktickú výchovu na pracovisku. Učni postupne prechádzali všetkými banskými prácami. V škole ich učiteľ vyučoval teoretické predmety a ostatné predmety podľa učebných osnov. O svojom živote v študentskom domove a pocitoch zo štúdia písali učni v závodom časopise.
V školskom roku 1951/1952 sa vyučovanie začalo v provizórnych zariadeniach v Železníku a nová budova učilišťa bola odovzdaná 23. decembra 1951. Učni sa zapájali aj do kultúrnej a športovej činnosti v závode, podniku a okrese, vystupovali s vlastným programom na oslavách v závode a obci, často aj v okrese.
1. októbra 1957 bolo učilište zrušené. Školy a domovy prevzali krajské národné výbory, ktoré z nich vytvorili trojročné odborné učilištia. Viacerí absolventi zostali po vyučení pracovať v závode.
Po zrušení baníckeho učilišťa sa do budovy školy nasťahovala základná deväťročná školy a do internátu výrobné družstvo invalidov Gemer.
História školy je bohatá a jej činnosť bola a je úzko spätá so životom obce. Dnes slúži ako spádová obec pre žiakov z 5-tich susediacich obcí. Od 1. júla 2002 sa stala právnym subjektom, ktorého zriaďovateľom je obec Sirk.
Do roku 1993 mala dve budovy, starú "na humne" a novú školu.
Stará škola "na humne"
Pre nevyhovujúce priestory sa vyučuje len v novej škole.
Budova Základnej školy v Sirku
Základná škola v Sirku je plnoorganizovaná základná škola s vyučovacím jazykom slovenským. V škole sa nachádza 11 tried primárneho a sekundárneho vzdelávania.
V súčasnosti školu navšetvuje 232 žiakov, všetci sú rómskeho etnika. Vačšina žiakov pochádza z obce Sirk a k nej patriacich častí Červeňany a Železník. Takmer polovica žiakov žije v marginalizovaných rómskych komunitách (osada Šrobárka sa nachádza približne 2 km za obcou). Do školy dochádzajú aj žiaci zo spádových obcí Turčok, Rákoš, Rákošská Baňa, Kameňany a Rybník. Viac ako 75% žiakov pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia, z dôvodu čoho bol týmto žiakom pridelený štatút ŠVVP.
V škole pracuje 19 pedagogických zamestnancov, z toho 7 učiteľov pre primárne vzdelávanie a 8 pre sekundárne vzdelávanie. V kolektíve sú priamo úmerne zastúpené všetky vekové kategórie. V edukácii vyučujúcim pomáhajú 3 pedagogické asistentky.
Pri škole funguje Školskú klub detí s jedným oddelením, v ktorom pracuje vysokoškolsky vzdelaná vychovávateľka na 60%-ný úväzok.
V našej základnej škole poskytujeme žiakom základy pre celoživotné vzdelávanie a uplatnenie sa v pracovnom a osobnom živote. Vedenie školy sa snaží nadstaviť všetky procesy a chod školy tak, aby čo najmenej žiakov opakovalo ročník, a tak mali šancu na ďalšie štúdium a celkové uplatnenie sa v živote. Žiaci majú chodiť do školy radi a zažiť pocit úspechu.
Poslaním Základnej školy v Sirku je umožniť všetkým žiakom získať všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch, a tak dať každému žiakovi šancu, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností.
Nakoľko základnú školu navštevujú prevažne žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia a z marginalizovaných rómskych komunít, tak z tohto dôvodu sa zameriavame na tieto priority:
- získanie kľúčových spôsobilostí,
- vzdelávanie žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov so špeciálnovýchovno - vzdelávacími potrebami,
- získanie základnej gramotnosti,
- pestrý výber záujmových aktivít,
- čo najväčšie zaškolenie žiakov v školskom klube detí,
- rozvoj multikultúrneho prostredia,
- získavanie základov cudzích jazykov s dôrazom na dvojjazyčnosť žiakov,
- skvalitnenie komunikácie s rodičmi,
- rozvoj talentovaných žiakov,
- výchova k manželstvu a rodičovstvu,
- výchova k životnému prostrediu a k poriadku,
- dôraz na hygienu,
- prezentácia talentov školy.