Posledný deň v škole pred jesennými prázdninami bol zábavný a zaujímavý zároveň. Naši žiaci sa oboznámili s pomaličky sa udomácňujúcim HALLOWEENOM a významným skoro vytlačeným dňom REFORMÁCIE.
Halloween je slovo prevzaté z anglického výrazu Hallows Eve Day, čo doslova znamená: predvečer všetkých svätých – čiže 31.10..
REFORMÁCIA je slovo latinského pôvodu čo znamená: zmena, náprava, obnovenie, pretvorenie. Hlavným reformátorom vtedajšej cirkvi bol Dr. Martin Luther, ktorému nešlo o založenie novej cirkvi, ale o reformu vtedajšej cirkvi na základe týchto princípov:
Sola scriptura: autorita Písma je vyššia ako autorita cirkvi, Sola fide: človeka ospravedlňuje jeho viera a nie dobré skutky, lebo tie činí veriaci samozrejme,
Sola gratia: Božia milosť je dar, nemožno si ju nijako zaslúžiť, kúpiť,
Sola CHristus: iba Kristus, lebo On je srdcom a stredom Biblie.
31.10.1517 pribil Dr. Martin Luther na dvere chrámu vo Wittenbergu 95 výpovedí, v ktorých dokazoval, že hriechy môže odpustiť len Pán Boh na základe ich úprimného pokánia.
HALLOWEEN - LEGENDA:
O tomto dni je stará írska legenda, ktorá rozpráva o istom Jackovi, zlom kováčovi, ktorý po nadmernom opájaní sa vínom v noci na Všetkých svätých dostal smrteľný zásah na pečeň. Diabol mu splnil želanie a nechal ho pri živote. Došlo k zmluve, kde sa kováč zriekol svojej duše v prospech hriechu. O rok neskôr Jack zomrel, bol odmietnutý v raji a nenachádzal miesto ani v pekle, z dôvodu zmluvy uzavretej z diablom. Úbožiak kováč vyrezal malú repu, do jej stredu vložil žeravý uhlík z miesta večného zatratenia a týmto lampášom sa prízrak Jack vrátil do sveta živých.
HALLOWEEN - TRADÍCIA:
Íri postihnutí morom migrovali okolo r. 1950 do Ameriky. Pristáli v novej zemi a našli obrovské množstvo veľkých tekvíc. Tekvice nahradili repu a stali sa lampášom Jacka. Tieto lampáše sa zapaľujú v noci na Všetkých svätých, pretože sa predpokladá, že nespokojné duše mŕtvych, tak ako Jack, sa budú chcieť vrátiť domov, ale pre plameň v tekvici sa budú držať ďaleko.
Deti sa preobliekli za nekľudných duchov, ktorí nenachádzajú „pokoj“, ani v pekle ani v nebi a dostávali sladkosti výmenou za ich „náklonnosť“. Trick-or-treat doslovne znamená: „biliard alebo zábava“, „ úskok alebo pôžitok“, má to svoj pôvod v „ prekliatie alebo obeta“.
Našou úlohou je oboznámiť deti s významnými sviatkami a tradíciami doma , ale aj vo svete. Učiť ich rozpoznávať, čo je v daných sviatkoch podstatné a pozerať sa na ne nie povrchne, čo nám urobí radosť na pár okamihov, ale pozrieť sa na sviatky do ich hĺbky, kde nájdeme radosť na každý deň a pritom nezabúdajme na korene a tradície našich predkov.
Mgr. Adriana Hrivnaková