Národný ústav certifikovaných meraní - NÚCEM - realizuje celoslovenské testovanie žiakov z predmetov slovenský jazyk a matematika. Testovanie 5 sa uskutoční 23. 11. 2016.
Október - Mesiac úcty k starším
Nech sú požehnaní tí, čo majú pochopenie s mojou neistou chôdzou a trasúcimi sa rukami. Nech sú požehnaní tí, čo uznávajú, že moje uši sa už musia napínať, aby zachytili slová, že môj zrak zoslabne a moje myslenie už nie je také bystré. Nech sú požehnaní tí, čo mi prepáčili, že sa mi dnes vyliala káva...
Staroba nie je choroba. My na svojich starších spoluobčanov myslíme nielen dnes, či počas mesiaca úcty. Ceníme si šediny našich starkých a do ďalších rokov života im zo srdca prajeme hlavne veľa zdravia a čo najviac pokojných slnečných dní jesene ich života.
Helloween - zvyky a tradície
Posledný deň pred jesenným voľnom bol netradičný. Okrem učenia sme si pripomenuli zvyky a tradície na Helloween. Žiakom sa, samozrejme, najviac páčili hry, súťaže a aktivity, ktoré sa odohrávali vo vyzdobenej telocvični.
Nahodení ako "zombie" sme sa v telocvični stretli počas tretej hodiny. Predstavili sa nám triedy a nasledovali zábavné súťaže. Papanie "zombie - dobrôt", tanec na zmenšujúcom sa papieri, malý kultúrny program - naučme sa "zombie" tanec, súťaž "drž a nepapaj"! patrila medzi najnáročnejšie. Helloweenske penovo - čokoládové kopčeky sú chutné, ale v ústach sa veľmi rýchle rozpustia či zlomia. Napriek tomu absolútny víťaz ani brvou nepohol a medaila mu patrila opodstatnene.
Svojich priaznivcov medzi deťmi si získala súťaž Hoď lepkavým očkom na Frank´n Steina. Program pokračoval voľnou zábavou, čo bola príjemná bodka pred pred predĺženým víkendom.
Fotogaléria - Zo života školy 2016/2017
Záchranár civilnej ochrany - môj kamarát
Sekcia krízového riadenia vyhlásila 4. ročník výtvarnej súťaže Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany na tému Záchranár civilnej ochrany - môj kamarát.
Žiaci na esteticko - výchovnom krúžku, pod vedením p. uč. Gérecovej, vytvorili diela, ktoré zobrazujú zvieratko, vec, dospelú osobu pomáhajúcu v situácii pri povodni. Vyhodnotenie súťaže bude 1. decembra 2016 pri príležitosti Národného dňa čísla tiesňového volania 112. Národné kolo sa uskutoční 1. marca 2017 pri príležitosti Svetového dňa civilnej ochrany.
Našim žiakom držíme palce, aby sa im podarilo postúpiť z okresného do národného kola a budeme veriť v čo najlepšie umiestnenie. O výsledkoch súťaže budeme informovať na stránkach našej školy.
Diela, ktoré nás budú reprezentovať si môžete pozrieť vo fotoalbume, v časti Výtvarné súťaže 2016/2017.
Čítame spolu
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR v súvislosti s Národnou stratégiou zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti vyhlásil školský rok 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti. Na podporu vzťahu detí k čítaniu a získaniu si väčšieho počtu priaznivcov literartúry miniesterstvo školstva zorganizovalo spoločné čítanie rozprávky. Do tohto tematického dňa sme sa zapojili čítaním a aktivitami aj my. Rozprávky sme čítali 24. 10., čo je aj Medzinárodný deň školských knižníc.
Celý deň sa niesol v netradičnom duchu. V úvode si žiaci I. stupňa pozreli divadielko Psíčkovo, s ktorým sa predstavili herci divadla Scéna z Prešova. Na ďalších hodinách sa čítali rozprávkové knihy. Na I. stupni sme pokračovali o zvieratkách príbehmi psíčka a mačičky. Na II. stupni mali možnosť výberu knihy triedni učitelia.
V závere vznikli krásne výstupy z dnešného dňa v podobe plagátov, obrázkového slovníka, pracovných listov, obrázkového príbehu... Všetko dôležité si môžete pozrieť vo fotoalbume, v časti Zo života školy.
Najkrajšie kŕmidlo pre vtáčiky
Na prelome mesiacov september - október sa konala súťaž o najkrajšie kŕmidlo pre vtáčiky. Cieľom bolo vytvoriť funkčné kŕmidlo, pričom sa v materiáloch a nápadoch medze nekládli. Veľké, malé, plastové, drevené, farebné aj prírodné. ..Do súťaže bolo prihlásených 17 kŕmidiel, z toho 13 súťažne..
V závere boli všetky kŕmidlá vystavené na prízemí budovy školy, kde za ne ostatní žiaci hlasovali. Po sčítaní hlasov boli výsledky nasledovné: 1. miesto Simona H. Čonková (3. roč.), 2. miesto Sandra V. Čonková (2. roč.), 3. miesto si podelili dve dievčatá z druhého ročníka, Dominika Kováčová a Jenifer Lániová.
Za víťazstvo boli výhercovia odmenení vecnou cenou, diplomom a sladkosťou. Výstava kŕmidiel potrvá do 14. októbra 2016 v priestoroch dolnej chodby školy.
(fotogaléria - Zo života školy 206/2017)
Školský výlet Bojnice
Jeden z najkrajších zámkov na Slovensku bol cieľom výletu našich žiakov 25. 6. 2016. Cesta bola síce dlhá, ale nevšedné zážitky zo zámku a ZOO to vynahradili. Počasie bolo teplé slnečné, čo bolo ako bonus k príjemne strávenému dňu.
(fotogaléria - Školské výlety 2016)
Deň mlieka
28. 9. 2016 sme oslávili Deň mlieka. Deti 1. stupňa si pripomenuli, prečo je mlieko pre nás a pre naše zdravie dôležité. Prezreli a vypočuli si krátku prezentáciu o mlieku, ktorú p. uč Szantóová a Gyombérová doplnili vtipnými mliečnymi súťažami, ako:
- dojenie drevenej kravičky,
- rozpoznávanie mliečnych dobrôt,
- cuckanie sladkého mlieka,
- papanie syrových korbáčikov na čas bez pomoci rúk.
Atmosféra v triede bola skvelá, deti sa bavili a aktívne sa zapájali. Tento pekný deň sme ukončili exkurziou namiestna salaš, kde deťom bača priblížil "CESTU MLIEKA" v 3D podobe.
(fotogaléria - Zo života školy 2016/2017)
Už sme začali...
Dvere školy sa otvorili, zvonec zazvonil, žiakom sa prihovorila pani riaditeľka G. Strašková a v sprievode triednych učiteľov sa žiaci pobrali do svojich tried.
Veríme, že všetci vykročili do nového školského roku pravou nohou a bude sa im dariť čo najlepšie. Ako to v prvý deň vyzeralo si môžete pozrieť vo fotogalérii, v časti Zo života školy 2016/2017.
Z činnosti ŠKD
O tom, že v školskom klube detí sa nepíšu len domáce úlohy a nehrajú sa hry sa môžete presvedčiť v bohatej fotodokumentácii, ktorá odráža šikovnosť detí a ich učiteľov. Deti trávia čas zmysluplne, pripravujú sa na vyučovanie, maľujú, strihajú, lepia, tvoria niečo nové...
Do galérie Z činnosti ŠKD boli pridané fotografie.
Škola volá
Rozprávky končia: "Zazvonil zvonec a rozprávky je koniec!"
Aj náš zvonec zazvoní a ohlási koniec... Prázdnin, ale začne sa pre nás nový školský rok.
V škole sa uvidíme 5. 9. 2016, slávnostne začíname o 7:30.
So sebou si doneste školské tašky a prezúvky.
Divadlo očami detí 2016
Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Revúcej organizovali v mesiaci marec, tak ako každý rok, regionálnu výtvarnú súťaž Divadlo očami detí. Súťaže sa zúčastnili žiaci MŠ, ZŠ a ZUŠ z Revúcej a okolia, Tisovca a Rimavskej Soboty.
V druhej kategórii 1.- 4. roč. ZŠ sme v silnej konkurencii škôl z celého gemerského regiónu obsadili 2. miesto. Diplomy a vecné ceny udelila porota Viktórii Sendreyovej a Elenke Karászovej zo 4. roč. za výtvarnú prácu: Divadelný plagát Pippi na návšteve.
V tretej kategórii 5.- 9. roč. ZŠ získala 2. miesto žiačka 7. roč. Diana Laciaková s prácou: Vodník z opery Rusalka.
Dievčatá si prebrali ocenenia osobne v Dome kultúry v Revúcej od predsedu poroty Mgr. Mariána Lacka a riaditeľky GMOS v Rimavskej Sobote Mgr. Dariny Kišákovej.
Vystavené boli aj výtvarné práce ďalších našich žiačok, a to: Simonky Haľachovej (4. roč.), Alexandry Boldyšovej (7. roč.), Bianky Zánovej (7. roč.), Andrejky Horváthovej (4. roč.) a Marianky Sendreyovej (6. roč.).
Úspechy našich žiačok povzbudzujú k ďalšej tvorivej práci aj ostatných členov esteticko - výchovného krúžku. Blahoželáme a prajeme veľa tvorivých nápadov aj naďalej.
Foto nájdete vo fotogalérii, v časti Výtvarné úspechy 2015/2016.
Poznaj svoj región
„Národ, ktorý nepozná svoju minulosť, nemá budúcnosť.“ Aby sme v našich žiakoch budovali zdravé národné povedomie, aby vedeli o svojich koreňoch, zvykoch a tradíciách svojej krajiny, ale hlavne o tom kútiku zeme, z ktorého pochádzajú, už druhý rok po sebe sme sa zapojili do projektu Poznaj svoj región.
Tento rok bol projekt zameraný na spev a ľudové súbory v našom regióne. Aj keď nie sme región bohatý, čo sa týka materiálnych statkov, naše bohatstvo spočíva v množstve tradícií, spevov, tancov, zberateľov ľudových piesní, hudobníkov... Výstupom práce žiakov 1. A a 3. triedy bolo zhotovenie nástenky, ktorá bola venovaná rodákom zo Sirku, Jankovi Jasenkovi, hudobníkovi a aktívnemu členovi folklórneho súboru Lykovec z Revúcej a Ondrejovi Herichovi, ktorý zozbieral ľudové piesne celého Gemera.
My sme národ, ktorý chce poznať svoju minulosť, neopakovať chyby, ktoré sa v minulosti stali a mať pred sebou ešte dlhú a úspešnú budúcnosť...
Fotogaléria - Zo života školy
Školský výlet Liptovský Mikuláš
Nič tak deti nepoteší ako posledné dni školského roku! Previerky sú napísané, známky uzavreté, dni dlhé a slnečné a viac ako v iné časti školského roku plné rôznych oddychových aktivít a výletov.
Jedného takého sme sa zúčastnili krásny slnečný 22hý júnový deň. Cesta bola síce dlhšia ako sme zvyknutí, nie všetky žalúdky poslúchali, no napriek tomu sme si nedali skaziť náladu v očakávaní, čo nás dnes čaká...
Pani učiteľka J. Ročiaková pre nás pripravila bohatý program. Naše prvé kroky viedli v meste Liptovský Mikuláš do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Tu sme si pozrali krátky film o vzniku Zeme. Prešli sme si expozície rastlín, ale aj tak sa nám najviac páčili preparované zvieratá, ktoré sme si mohli aj vypočuť. Nezvyčajným zážitkom bolo nahliadnutie do medvedieho brlohu, kde mama medvedica kŕmila svoje malé...
V časti o jaskyniarstve sme si uvedomili, koľko námahy, sebazaprenia a úsilia stojí, aby sme si mohli popozerať nádherné útroby a poklady Zeme. Malá chvíľka oddychu spestrená pexesom a maľovaním obrázkov a pokračujeme ďalej! Náš výlet sa ešte ani náhodou nekončí!
Z mesta sme sa presunuli pár kilometrov ďalej, do neveľkej, ale nezvyčajnej ZOO. Koľkí z vás už mali možnosť pohladiť hada, nakŕmiť opicu, malé králiky, kozy, pobehať si s kengurou, či pohrať sa s malým medvedíkom? A to všetko v priebehu dvoch hodín?My, áno! V závere sme nechali naše nohy na chvíľu odpočívať a nechali sme sa nosiť na chrbtoch koníkov a minikoníkov. Veľkou atrakciou pre nás boli aj vrtuľníky, ktoré každú chvíľu štartovali a pristávali na neďalekej pristávacej ploche a lietali nám ponad hlavu.
Zažili sme krásny a zážitkami naplnený deň a budeme naň určite ešte veľmi dlho spomínať. Pár obrázkov z našich nevšedných zážitkov nájdete vo fotogalérii, v časti Školské výlety 2016.
Májové významné dni
Máj nie je iba čas lásky, ale počas neho si pripomíname aj niekoľko ďalších dôležitých a významných dní. Medzi ne patria Sviatok práce, Deň Slnka, Deň matiek, Deň víťazstva nad fašizmom a nemenej významým je Deň rodiny.
Tematickú nástenku s pripravili žiaci Školského klubu a žiaci 1. B triedy s pani učiteľkami D. Zimanovou a Z. Válentovou.
Fotogaléria - Zo života školy
KUBO
Dňa 16. 5. 2016 vystúpilo Kočovné divadlo Prešov s predstavením „KUBO“.
Lepšie ako stokrát počuť je raz vidieť... Vo fotogalérii v časti Zo života školy.
Deň Zeme
Aj žiaci našej školy v rámci tohto medzinárodne uznávaného dňa urobili niečo pre životné prostredie. Formou vychádzky do prírody každá trieda so svojím triednym učiteľom zbierala odpadky a čistila koryto rieky a studničky v blízkom okolí.
Ako to s ich pomocou prírode vyzeralo si môžete pozrieť v našej fotogalérii, v časti Zo života školy.
Predveľkonočné akcie
Obdobie pred Veľkou nocou sa v našej škole spája opäť s množstvom tradícií. U žiakov sa teší veľkej obľube Veľkonočná ikebana a Veľkonočná burza. Najkrajšie ikebany vybrali v tajnom hlasovaní žiaci našej školy a na Veľkonočnej burze si mohli vybrať z chutných koláčikov alebo pekných pozdravov, kraslíc, či iných výrobkov šikovných rúk našich žiakov.
(fotogaléria - Zo života školy)
Vynášanie Moreny, po sirkósky Héhany...
K významným zvykom jarného obdobia patrilo vynášanie slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat (Moreny). Bola symbolom zimy a smrti. Jej zničením sa malo z ľudí aj z dediny odstrániť všetko zlo a choroby. Postava symbolizujúca zimu a smrť má svoj pôvod ešte v predkresťanskom období života Slovanov. Je významnou súčasťou nášho ľudového obradoslovia. Slovanský okruh božstiev, prírodných kultov a obradov, bol aj v predkresťanskom období rovnako rozvinutý a nemenej bohatý ako u okolitých etník. Ľudský život bol spojený s prírodou jej živlami a ročnými obdobiami. Bol premiešaný s mágiou, mýtmi a poverami.
Žili usadnutým spôsobom života, ako roľníci, čo ich značne odlišovalo od výbojných a kočovných etník, s ktorými sa dostávali kontaktu a museli s nimi koexistovať. Ku každému ročnému obdobiu a živlu priraďovali nadprirodzené sily a božstvá. Zima bola skúškou prežitia v hradiskách neskôr v osadách, na lazoch zapadaných snehom s míňajúcimi sa zásobami potravy, s hladom, s útokmi nepriateľov a tiež s lesnými vyhladnutými dravcami. Zima bola obdobím smrti, stelesnenom v postave Moreny - symbole zimy a smrti.
Keď prichádzala očakávaná jar, pálili naši predkovia Morenu a hádzali ju do jarných vôd, uvoľnených od ľadov, ktoré ju spolu s topiacimi sa kryhami odniesli čo najďalej. Tradícia pretrvávala po stáročia, a my sme si ju primenuli rozlúčkou so zimou 22. marca. Morenu sme upálili, voda ju odniesla a my dúfame, že už príde dlhoočakávaná jar - Vesna!
(fotogaléria - Zo života školy)
Malý bonus... Našä je krajšä ako vašä
Na jär, pred Velkó nocó, na Smrtnú neďelu, zmo aj u nás mali edon pekní zvik. Vinášäli zmo "Héhanu" (Morenu). Už pár dní pred ťím bulo treba urobič zo slami takva daš, šva sä podobalo na ženskú postavu. Ag sä to robilo? Do krížä sa zbili takia ťenšia drúški. Ťiato sä obalili slamó, ktorá sä na ne prichičila "na rukách", aj "na driaku" špárgó. Hlava sä urobila tag, ež sä stará štrinflä vipchala slamó, potom sä farbó namalovali oši, obrvi, nos a na vlasi sä použili klki. Na hlavu sä dav šepec (od staré maťeri). Najlepši túto Héhanu veďeli robič ťetka Šundrlíška a viobliakač zas ťetka Belicka.
Na Smrtnú neďelu skoro rano, možno aj o päťé, sä šitki džiavki z višniho konca zišli na Skalke nad strániškó a z nižniho konca vinesli Héhanu nad cinťerím. Aj zo Skalki aj z cinťeríma sä ozívav spev:
"Héhano, hé, gďe ťa tanesiamo, taló na Držkóce, kä präšivia óce. Héhano, hé. Našä krajšä, ako vašä, našé oši ako trnki, vašé cecki ako hrnki, Héhano, hé." Toto spiavali len džiavšätá.
Potom vispiavali mäná šitkich chlapcó, šva doma zaspali a neprišli pod Skalku, alebo do cinťeríma, takto: Ďula Švihlä, doma sedží, kisel cedží. Zložmo sä po povesme, kupmo mu ženu v mesťe, Héhano, hé." Takto sä vispiavali ďälší: "Ďula Hirkä, domasedží...
Béla Drianä, doma sedží... Gusto Džinä doma sedží... Vlado Benä doma sedží..." Tak a podobne ťiato mäná sä spiavali pokím ťíto neprišli pod Skalku. Viaťe šva bi to bula za hamba, kobi nad naším domom na Skalke buli zaspiavali: "Andro Benä, doma sedží, kisel cedží..." Isťe bi som bú vileťev z posťeli ag srnec. Ktovia ši bi som si aspon buďogóvi strmo naťähovav.
Koj už šitkich spachtošó džiavki vispiavali, potom Héhanu povizliakali a šmarili jú zo Skalki do chräščia. Potom kotúläli postruhníki taló briažkom a chlapci jich chitali. Z cinťeríma znesli Héhanu gu kovášské vihni. Podpálili jú a šmarili z mošta do riaki. Tu sä vliavav Bistrí potok do Víchodniho Turcä. Na povecťe, oš sú ťeräjšia ďeči ukráťenia. Na totot, ale aj druhia peknia zviki sä aj na džedžinách už dávno zabudlo. Ni škoda? Ba hej, velká škoda! Toto sä o tom dozvedžú už deči len z takvato rozprávänva starších ludží, šva to ešče pamätajú.
(Poviedka z knižky Ondrej Herich a Ing. Ján Dacho: Šva sä stálo, ši sä nestálo... 2002)
Lyžiarsky výcvik
V týždni 7. - 11. 3. 2016 sa 15 žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku/kurzu v stredisku Telgárt. Ubytovaní boli v rovnomennon hoteli Telgárt. Ministerstvo školstva prispelo na každého žiaka sumou 150€ - dopravu, stravu, Skipas a výstroj mali žiaci zabezpečenú. Napriek tomu, že tejto zimy bolo snehu málo, boli lyžiarske podmienky vynikajúce. Na svahu "zima" v okolí "jar".
Žiaci si sneh aj lyžovanie užili. Deväť z nich zvládlo jazdu "z pluhu", piati zvládli oblúk z rozšírenej stopy a najúspešnejší žiak zvládol aj carvingové oblúky. Za najlepších žiakov výcviku boli vyhlásení Alexandra Boldišová a Kevin Lány.
Po drine na svahu žiaci relaxovali v príjemných, pekne zariadených izbách, ale aj v "bublinkách", či bazéne. Strava bola pestrá a chutná a nečudo, že sa im domov veľmi nechcelo... Ak počasie (a ministertvo školstva) dovolí, možno si budú môcť podobný zážitok zopakovať aj v budúcom školskom roku.
(fotogaléria - Lyžiarsky výcvik 3/2016)